tik-tok instagram youtube radio
wcag
Menu Dostępności (CTRL+U)

Wersja kontrastowa:

Alt + Z

Treść strony:

Alt + X

Nawigacja strony:

Alt + C

Mapa Witryny:

Alt + V

Filologia angielska z językiem biznesu

Filologia angielska z językiem biznesu

 

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKU FILOLOGIA, O MODULE SPECJALNOŚCIOWYM FILOLOGIA ANGIELSKA Z JĘZYKIEM BIZNESU WRAZ Z SYLWETKĄ ABSOLWENTA

 

 

            Studia na kierunku filologia, o module specjalnościowym filologia angielska z językiem biznesu obejmują 6 semestrów, na których realizowane jest łącznie 1890 godzin dydaktycznych. Przypisano im 180 pkt ECTS.

Celem kształcenia na kierunku filologia o module specjalnościowym filologia angielska z językiem biznesu  jest przygotowanie do pracy zawodowej w różnych sektorach gospodarki i  życia publicznego wymagających kompetencji językowych oraz interkulturowych, które mają umożliwić szeroko rozumianą mobilność międzynarodową.

Absolwent licencjackich studiów anglistycznych z językiem biznesu posiada wiedzę o języku, literaturze i tradycji krajów anglojęzycznych oraz zbudowaną na tej podstawie umiejętność poruszania się w przestrzeni  kulturowej tych krajów, co w połączeniu z jego rodzimą kompetencją kulturową i językową pozwoli wykorzystywać ją praktycznie w pracy zawodowej o różnym charakterze, w której niezbędne są kwalifikacje językowe i interkulturowe. Posługuje się równocześnie wiedzą i umiejętnościami z obszaru zagadnień dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw, relacji i negocjacji biznesowych oraz  elementów prawa handlowego.

Kwalifikacje te pozyska podczas realizacji podstawowych grup przedmiotów, tj. ćwiczeń, warsztatów, laboratoriów oraz warsztatów składających się na blok przedmiotów związanych z praktyczną znajomością języka angielskiego, kształtujących wszystkie sprawności językowe: zbliżoną do rodzimej znajomością języka angielskiego. Druga grupa przedmiotów obejmująca wykłady, ćwiczenia oraz warsztaty pozwoli studentowi zapoznać się z tradycją kulturową krajów angielskiego obszaru językowego, z ich historią oraz uwarunkowaniami i treściami współczesnego życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego. Służą temu nie tylko takie kursy jak: elementy literatury angielskiej, amerykańskiej, historia Wielkiej Brytanii i USA czy kultura krajów anglojęzycznych, ale także przedmioty pozwalające zapoznać się z dokonaniami gospodarczymi oraz rynkiem współczesnych krajów anglojęzycznych, z funkcjonującym tam światem mediów, instytucjami życia politycznego czy z mechanizmami funkcjonowania przedsiębiorstw i współczesnego rynku. Ważną rolę odgrywają także przedmioty praktyczne ukierunkowujące absolwenta do podjęcia wyzwań zawodowych w konkretnych gałęziach gospodarki czy przemysłu. W rezultacie w trakcie trwania studiów student przyswoi sobie wiedzę pozwalającą rozumieć i stosować kulturowe kody właściwe dla angielskiego obszaru językowego, a jednocześnie będzie aktywnie uczestniczyć w działaniach o charakterze kulturalnym, promocyjno-reklamowym czy gospodarczym.

Absolwent kierunku filologia, o module specjalnościowym filologia angielska z językiem biznesu, uzyska kompetencje istotne dla potrzeb szeroko rozumianej współpracy międzynarodowej. Powinien znaleźć zatrudnienie w instytucjach, przedsiębiorstwach i podmiotach gospodarczych na stanowiskach wymagających bardzo dobrej znajomości języka angielskiego: placówkach kultury, instytucjach samorządu lokalnego, biurach i organizacjach turystycznych, czasopismach i nowych mediach, w małych i średnich przedsiębiorstwach, korporacjach, agencjach podróży, biurach tłumaczeń oraz wszędzie tam, gdzie niezbędne są filologiczne umiejętności, znajomość zagadnień ekonomicznych i interkulturowe kompetencje. Dlatego też absolwent będzie umiał gromadzić, przetwarzać i przekazywać informacje, będzie kooperatywny i gotowy do uczestniczenia w pracy zespołowej. Będzie przygotowany również do uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz będzie rozumiał potrzebę nieustannego doskonalenia umiejętności językowych i kompetencji interkulturowych, także po zakończeniu studiów.

Studia licencjackie na kierunku filologia o module specjalnościowym filologia angielska z językiem biznesu mają za zadanie wykształcić absolwenta posiadającego umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego na poziomie C1 oraz umiejętności w zakresie dodatkowego języka obcego na poziomie B2, zgodne z wymaganiami określonymi dla Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Kompetencje niezbędne do wykonywania zawodu absolwent pozyska w oparciu o najnowsze badania naukowe i współpracę ze środowiskiem lokalnym. W toku kształcenia pozna wagę współpracy z otoczeniem dydaktyczno-naukowym, społecznym i gospodarczym (poprzez uczestnictwo w imprezach, na które zapraszani są przedstawiciele tych środowisk) dla przyszłych kompetencji zawodowych. Dzięki możliwości uczestniczenia w zajęciach oraz wykładach wybitnych krajowych i zagranicznych przedstawicieli środowiska naukowego będzie potrafił skonfrontować zdobywaną wiedzę z aktualnymi osiągnięciami naukowymi. Może również realizować się w kołach naukowych i zainteresowań.

 

Kształcenie na studiach pierwszego stopnia prowadzi do uzyskania kwalifikacji niezbędnych do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia.

Program studiów obejmuje:

  • Kształcenie podstawowe: praktyczna nauka języka angielskiego: pisanie akademickie, praktyczna nauka języka angielskiego: konwersacje, praktyczna nauka języka angielskiego: fonetyka, praktyczna nauka języka angielskiego: słuchanie, praktyczna nauka języka angielskiego: zintegrowane sprawności językowe, język obcy inny niż angielski.
  • Kształcenie kierunkowe: elementy literatury angielskiej, elementy literatury amerykańskiej, historia i kultura angielskiego obszaru językowego, historia i kultura amerykańskiego obszaru językowego, gramatyka praktyczna i opisowa języka angielskiego, gramatyka kontrastywna języka angielskiego, elementy językoznawstwa, psychologia, teoria komunikacji społecznej i interpersonalnej.
  • Kształcenie specjalnościowe: podstawy marketingu, angielski w technice i technologii, angielski w sądownictwie i przepisach prawnych, angielski w biurze, urzędach i administracji, angielski  w świadczeniach medycznych i pielęgnacyjnych, angielski w rozmowach handlowych i negocjacjach, angielski w finansach i bankowości, angielski w hotelarstwie i gastronomii, aktualności prasowe on-line krajów anglojęzycznych, zarządzanie promocją, teksty użytkowe, tłumaczenia symultaniczne i konsekutywne, gospodarka i rynek krajów anglojęzycznych, wybrane zagadnienia z zakresu ekonomii, idiomy i czasowniki złożone, autoprezentacja i wystąpienia publiczne, tłumaczenie tekstów specjalistycznych: prawo, gospodarka, słownictwo, tłumaczenie tekstów specjalistycznych: technika, logistyka, ekonomia.
  • Praktyki zawodowe